Kompleksowa oferta wsparcia zostałą przygotowana z myślą o wszystkich stołecznych organizatorach i koorynatorach wolontariatu, tak z instytucji, jak i z organizacji pozarządowych. W ramach oferty można bezpłanie korzystać ze szkoleń, które zostały pogrupowane w trzech zakresach: formalnym, praktycznym oraz relacyjnym. Ponadto odbywają się spotkania branżowe, wizyty studyjne i debaty. Istnieje także możliwość odbycia stażu w wybranych podmiotach.


W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie przygotowało szereg działań, które kierowane są do szerokiego grona odbiorców. Tym samym proponujemy ofertę szkoleń pogrupowaną ze względu na zakres szkoleń: formalny, praktyczny, relacyjny. Zakres formalny adresowany jest do osób, które chcą zgłębić m.in. podstawy prawne wolontariatu, zakres i formę zawieranych umów z ochotnikami, ubezpieczenie wolontariuszy, ochronę danych osobowych. Szkolenia z zakres praktycznego przewidzieliśmy dla osób, które chcą zgłębić m.in przygotowanie wolontariuszy do pracy, planowanie wolontariatu, przygotowywanie ofert pracy, korzystanie z portalu www.ochotnicy.waw.pl, a także wykorzystywanie mediów społecznościowych w zarządzaniu pracą wolontariuszy. Na szkolenia z zakresu relacyjnego zapraszamy koordynatorów poszukujących inspiracji w zakresie motywowania wolontariuszy, komunikacji, samorozwoju, rozwiązywania konfliktów, rozwijania kompetencji wolontariuszy, podsumowywania współpracy z ochotnikami czy nowych trendów w wolontariacie.

Wszystkich koordynatorów wolontariatu zapraszamy ponadto do udziału m.in. w spotkaniach branżowych, wizytach studyjnych w wiodących warszawskich organizacjach i instytucjach, a także debatach na tematy ważne dla warszawskiego wolontariatu. Oferujemy poradnictwo i doradztwo w zakresie organizacji wolontariatu. Dodatkowo uczestnikom oferujemy odbycie stażu w wybranych warszawskich placówkach dla wzmocnienia swojej ścieżki rozwoju oraz samodzielność w rozwijaniu się i kształceniu. Podobnie podczas 2 dniowego Festiwalu Ochotników warszawskich, koordynatorzy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów tematycznych, dyskusji czy wspólnej akcji wolontariackiej w przestrzeni miejskiej. 

Dla organizatorów przygotowaliśmy także dwa konkursy: „Pokaż się z dobrej strony” promujący te placówki, które w sposób szczególny przygotowują oferty pracy zachęcające do współpracy wolontariuszy oraz konkurs pod nazwą „Koordynator roku”, w ramach którego chcemy wyróżniać tych organizatorów wolontariatu, którzy w sposób wzorowy organizują pracę wolontariuszy. Rozstrzygnięcia obu konkursów odbywają się podczas dorocznego wydarzenia - Dnia Koordynatora Wolontariatu.

Ponadto w Centrum Wolontariatu działa codziennie punkt konsultacyjny. Dostępna jest także bezpłatna infolinia nt. wolontariatu pod nr. 0 800 300 594. 


 

Harmonogram oferty wsparcia styczeń-czerwiec 2019 r.

Warszawskie Spotkania z Wolontariatem

Cykl spotkań prowadzonych w nieformalnej atmosferze, w scenerii warszawskich kawiarni, organizacji pozarządowych, miejsc aktywności lokalnej, poświęcony tematyce odwołującej się do wolontariatu i działalności ochotniczej w Warszawie oraz służące networkingowi wśród warszawskich koordynatorów wolontariatu.

28 marca 2019
10.00-13.00

„Wolontariusze - to zespół czy poszczególne osoby?”

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (ul. Nowolipie 25B)

Spotkanie poprowadzi Monika Bełdowska- trenerka, facylitatorka, menadżerka projektów

29 maja 2019
10.00-13.00

„Jak poprzez działania wolontariackie budujemy społeczność lokalną?”

Kawiarnia Terapeutyczna (Al. Komisji Edukacji Narodowej 36A lok.u3)

Moderatorką spotkania będzie Anna Żelazowska – Kosiorek, trenerka i koordynatorka projektów w Fundacji Robinson Crusoe

Spotkania branżowe organizatorów wolontariatu

Cykl spotkań branżowych adresowanych do koordynatorów reprezentujących jedno środowisko (np. pracownicy socjalni, pracownicy instytucji kultury), pozwalających czerpać pomysły do działania lub podejmowania wspólnych przedsięwzięć.

13 lutego 2019
10.00-13.00
„Korzyści i wyzwania w pracy z wolontariuszem seniorem” – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”
5 marca 2019
14.00-17.00
„Wolontariat w kulturze, czyli o tym jak rozwijać ich pasje” – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Szkolenia dla organizatorów wolontariatu

Oferta adresowana do koordynatorów wolontariatu. Szkolenia podzielone ze względu na zakres tematyczny: formalny, praktyczny, relacyjny.

26 lutego 2019
17.00-21.00

ABC Koordynatora wolontariatu (umowy, ubezpieczenia, RODO itp.)
Szkolenie poprowadzi Dariusz Pietrowski – prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu

8 marca 2019
10.00-15.00

Jak wykorzystywać narzędzia IT w zarządzaniu wolontariatem?
Prowadzący: Kamil Śliwowski - pasjonat nowych technologii, szkoleniowiec pomagający organizacjom pozarządowym, szkołom, bibliotekom publikować otwarte zasoby, współpracuje m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą 2.0, Fundacją Panoptykon oraz społecznościę Geek Girls Carrots.

18 marca 2019
10.00-15.00

Słowa mają moc – komunikacja oparta na empatii 
Szkolenie poprowadzi Małgorzata Tur - trenerka, założycielka Pracowni Interakcji, członek Stowarzyszenia Trenetów Organizacji Pozarządowych (STOP), Międzynarodowy Prezydent Service Civil Internetional.

11 kwietnia 2019
10.00-15.00

Niepełnoletni wolontariusz – wszystko, co trzeba wiedzieć, by odpowiedzialnie i bez obaw zaangażować osoby poniżej 18 r.ż. (Szkolenie formalne)
Prowadząca: Katarzyna Kołodziej - prawnik, szkoleniowiec, wieloletni pracownik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

7 maja 2019
10.00-15.00

Koordynator jako lider (style przywództwa, zarządzanie sytuacyjne, macierz odpowiedzialności RASCI) (Szkolenie relacyjne)
Szkolenie poprowadzi: Małgorzata Tur - trenerka, założycielka Pracowni Interakcji, członek Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP), Międzynarodowy Prezydent Service Civil International.

24 maja 2019
10.00-15.00

Mierzenie wpływu wolontariatu na rozwój wolontariuszy i wolontariuszek – wykorzystanie narzędzi ewaluacji

Prowadząca: Agnieszka Borek – trenerka i prezes STOP, ewaluatorka, działaczka społeczna, prezes zarządu Valores, zrealizowała dziesiątki badań i analiz dla instytucji publicznych i ngo. Zajmuje się m.in. badaniem rozwoju kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek (szkolenie praktyczne).

17 czerwca 2019
10.00-15.00

Współpraca organizacji z biznesem - aspekty finansowe i pozafinansowe (szkolenie praktyczne)

Prowadząca: Anna Żelazowska – Kosiorek, trenerka i koordynatorka projektów w Fundacji Robinson Crusoe

Zapisy prowadzi Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Kliknij by się zapisać.

Wizyty studyjne

Wizyty w warszawskich organizacjach i placówkach, które w sposób ciekawy i efektywny współpracują z wolontariuszami. Spotkania są okazją do inspiracji, podglądania ciekawych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie organizacji wolontariatu.

21 marca 2019
14.00 - 16.00

Fundacja Ronalda McDonalda

4 kwietnia 2019 14.00 - 16.00

Centrum Myśli Jana Pawła II

25 kwietnia 2019 15:00 - 17:00

Fundacja Ocalenie

Staże/tutoring w wybranych placówkach

Forma stażu dla koordynatorów wolontariatu w wybranych warszawskich placówkach. Staże pozwolą zyskać nowe kompetencje lub poszerzyć te już zdobyte, zwiększyć samodzielność w uczeniu się i kształtowaniu swojego rozwoju.

styczeń-grudzień

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Warszawski Ogród Zoologiczny

Fundacja Maraton WarszawskiPonadto, 7-8 czerwca planujemy Festiwal wolontariatu - święto wolontariatu, w czasie którego odbędą się warsztaty, dyskusje, giełda dobrych praktyk, spotkania z ekspertami, prezentacje inicjatyw podejmowanych we współpracy z wolontariuszami. 7 czerwca odbędzie się także Warszawska Debata Wolontariacka


Bezpośredni kontakt z realizatorami działań: Centrum Wolontariatu w Warszawie, ul. Nowolipki 9b, tel. 22 635 27 73; Infolinia: 0 800 300 594. Koordynator projektu: Elżbieta Baranowska-Pytko e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dzięki ofercie wsparcia organizatorów w 2017 roku ponad 530 osób z 220 warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych poszerzyło swoją wiedzę i zyskało skuteczne narzędzia do współpracy z ochotnikami. 


 Chcesz być na bieżąco z ofertą dla organizatorów? Zapraszamy do śledzenia działu aktualności oraz profilu "Ochotników warszawskich" w serwisie facebook.


17361373 10208991167204103 1458689989 n

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Centrum Wolontariatu działa od 1993 i było pomysłodawcą oraz realizatorem pierwszego w Polsce Biura pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej (w 1994 r., a w 2006 r. pierwszego pośrednictwa wolontariatu on-line pod nazwą „Skrzynka Dobroci”). Już w połowie lat 90’ Centrum rozpoczęło proces tworzenia Centrów Wolontariatu na terenie całego kraju. Od ponad 15 lat Centrum Wolontariatu wspiera realizację systematycznych badań  wolontariatu w Polsce – Wolontariat i filantropia Polaków. Członkowie stowarzyszenia brali udział w przygotowywaniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie organizowało wolontariat w czasie w czasie Europejskich letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, a dwa lata później przygotowało i obsługiwało Centrum Wolontariuszy w projekcie „Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012tm”. Centrum Wolontariatu było współrealizatorem pierwszej, pilotażowej odsłony projektu wolontariatu miejskiego w stolicy „Ochotnicy warszawscy”.

Centrum Wolontariatu poza bezpośrednią pomocą oferowaną ze strony wolontariuszy stanowi też swoiste Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych i placówek publicznych w zakresie: organizowania programów z udziałem wolontariuszy, prowadzenia szkoleń dla koordynatorów wolontariuszy, poradnictwa prawnego, układania i wdrażania strategii rozwoju wolontariatu w środowiskach lokalnych. Dla zainteresowanych działalnością w charakterze wolontariuszy oferuje pomoc w nawiązaniu kontaktu z wybrana placówką, przygotowanie do pracy w charakterze wolontariusza oraz wsparcie w codziennej działalności. Więcej informacji o działalności na www.wolontariat.org.pl.