Program dla wolontariuszy placówek i organizacji opiekuńczo-leczniczych „WSPIERAJ DOBRZE”

Działania na rzecz drugiego człowieka wymagają odpowiedniego przygotowania zarówno na poziomie kompetencji, świadomości, jak i gotowości emocjonalnej. Program „Wspieraj Dobrze” jest odpowiedzią na potrzebę zadbania o wolontariuszy, którzy dobrowolnie angażują się w pomoc chorym, osobom z niepełnosprawnością i potrzebującym. Ideą programu jest dążenie do rozwoju osobistego, jak i poszerzania świadomości wolontariuszy, dzięki której możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy wspieraniem innych, a dbaniem o własne potrzeby i granice.

Program składa się z trzech części modułowych, które będą realizowane równolegle i cyklicznie w formie bezpłatnych spotkań, szkoleń i superwizji. Program jest realizowany w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" od 2017 r. i stanowi pierwsze tego typu działanie realizowane w Warszawie.


SZKOLENIA

Jednym z celów programu jest podniesienie kompetencji i wzmocnienie wolontariuszy zaangażowanym w pomoc osobom zależnym. Szkolenia realizowane są w następujących obszarach i obejmują wiedzę teoretyczną i praktyczną:

Szkolenia z asertywności (np. budowanie relacji wolontariusz-osoba chora, z niepełnosprawnością lub narażona na wykluczenie społeczne w oparciu o asertywność, definiowanie praw własnych w relacji z innymi, umiejętność odmowy i stawiania granic). Najbliższe terminy:

 1. 24.08 (sobota), godz. 11:00-14:00
 2. 26.09 (czwartek), godz. 17:30-20:30
 3. 24.10 (czwartek), godz. 17:30-20:30
 4. 21.11 (środa), godz. 17:00-20:00
 5. 7.12 (sobota), razem ze szkoleniem z komunikacji w godz. 10:00-17:00

Zgłoszenia na szkolenia z asertywności przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.
Zgłoszenia przyjmuje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Klikając w link "formularz zgłoszeniowy" opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl

szkolenia kor

Szkolenia z komunikacji interpersonalnej (rozwiązywanie konfliktów, budowanie kontaktu opartego na dialogu i wzajemnym szacunku, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnego słuchania). Najbliższe terminy:

 1. 29.08 (czwartek), godz. 17:00-20:00
 2. 14.09 (sobota), godz. 10:00-14:00
 3. 12.10 (sobota), godz. 10:00-14:00
 4. 9.11 (sobota), godz. 10:00-14:00
 5. 7.12 (sobota), razem ze szkoleniem z asertywności w godz. 10:00-17:00

Zgłoszenia na szkolenia z komunikacji przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.
Zgłoszenia przyjmuje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Klikając w link "formularz zgłoszeniowy" opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl. 

Szkolenia tematyczne dotyczące wiedzy np. z zakresu specyfiki chorób, różnych rodzajów niepełno-sprawności, dostępności i pracy z osobami zależnymi, praktycznych narzędzi do wykorzystania podczas wolontariatu w tym obszarze, metody działań i form aktywności z osobami zależnymi. Najbliższe terminy:

 1. 13.08. (wtorek), godz. 17:00-20:00 „Humor w medycynie – czyli jak za pomocą humoru zmniejszyć strach, napięcie i lęki u swoich podopiecznych”.
  Szkolenie prowadzone przez klownów z Fundacji Czerwone Noski
 2. 8.10. (wtorek), godz. 17:00-19:00 "Co robi pies w szpitalu?"
  Wykład z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
 3. 19.10. (sobota), godz. 10:00-12:00 "Problemy dnia codziennego chorych na chorobę Alzheimera"
 4. 16.11 (sobota), godz. 10:00-12:30 „Ćwiczenia ze starości: poznać, zrozumieć, wesprzeć”
  Szkolenie poprowadzą ekspertki ze Stowarzyszenie Syntonia.

Zgłoszenia na szkolenia tematyczne przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.
Zgłoszenia przyjmuje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Klikając w link "formularz zgłoszeniowy" opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl. 


SUPERWIZJE

Superwizje to grupowe lub indywidualne spotkania z doświadczonym psychoterapeutą. Jest to bezpieczna przestrzeń, w której wolontariusze mogą przyjrzeć się własnemu doświadczeniu w pracy z podopiecznymi, swobodnie porozmawiać o swoim zaangażowaniu i trudnościach. Mogą także pracować nad umiejętnością rozwiązywania konfliktów i sytuacji kryzysowych.
Pracując z osobami w trudnej sytuacji (zdrowotnej, życiowej, związanej z niepełnosprawnością czy przewlekłą choroba danej osoby) pojawiają się różne emocje – zarówno te pozytywne, które dodają nam skrzydeł i motywują do działania, ale też te nieprzyjemne i smutne. Często nie ma czasu, żeby o tym porozmawiać, poradzić się, czy przyjrzeć się relacji z osobą, którą się opiekujemy.

Udział w superwizjach pozwala na wymianę doświadczeń, przeciwdziała spadkowi motywacji, poczuciu wypalenia oraz poszerza świadomość wolontariuszy, dzięki której możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy wspieraniem innych, a dbaniem o własne potrzeby i granice.

superwizje ogólne

Najbliższe terminy superwizji grupowych:

 1. Czwartki: 22.08, 12.09, 17.10, 21.11, 12.12 w godz. 17:00-20:00
 2. Soboty: 30.08, 28.09, 26.10, 30.11, 14.12 w godz. 10:00-13:00
 3. Superwizja dla koordynatorów wolontariatu: 4.11 w godz. 9:30-12:30

Termin superwizji indywidualnych jest każdorazowo ustalany z wolontariuszem.

Zgłoszenia na superwizje przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.
Zgłoszenia przyjmuje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Klikając w link "formularz zgłoszeniowy" opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl. 


SPOTKANIA

Program ma również na celu popularyzację wolontariatu w obszarze opiekuńczo-leczniczym, integrację i poznanie środowiska wolontariuszy, popularyzację wolontariatu eksperckiego oraz sieciowanie organizatorów wolontariatu. W tym celu organizowane są spotkania dla wolontariuszy, ale też osób zainteresowanych rozpoczęciem współpracy wolontariackiej w obszarze opiekuńczo-leczniczym, opiekunów osób zależnych i samych organizatorów wolontariatu w tym obszarze. Spotkania mają pozaformalny charakter, który pozwala na prowadzenie moderowanych dyskusji na temat wolontariatu. 


Wszystkie spotkania, szkolenia i superwizje odbywają się w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" ul. Nowolipie 25B


Wyświetl większą mapę


W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu:
Katarzyna Sztarbała Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 22 838-34-96 wew. 44.

Regulamin Programu dla wolontariuszy placówek i organizacji opiekuńczo-leczniczych „Wspieraj dobrze”.


W 2018 roku w ramach programu przeprowadziliśmy ponad 20 bezpłatnych szkoleń oraz 7 spotkań superwizyjnych dla wolontariuszy zaangażowanych w pomoc osobom chorym i potrzebującym. Działania odbywały się w Centrum Alzheimera. 


 

Zobacz także ofertę szkoleń dla wolontariuszy w ramach miejskiego systemu szkoleń wolontariuszy.

"Ochotnicy warszawscy" to także oferta wspracia dla organizatorów wolontariatu.

 


 

Wspieraj dobrze – Program szkoleń dedykowany wolontariuszom placówek i organizacji opiekuńczo-leczniczych jest realizowany przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” ze środków m.st. Warszawy.